Jak zdobyć pozwolenie na broń sportową do celów sportowych – szczegółowy poradnik krok po kroku
Pozwolenie "do celów sportowych" wymaga przynależności do klubu sportowego zrzeszonego w PZSS – Polski Związek Strzelectwa Sportowego. KS Glauberyt jest takim klubem a przynależność do Stowarzyszenia jest ważnym formalno prawnym wymogiem do uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych. Aby mieć pozwolenie „sportowe” trzeba uzyskać tzw. Patent i Licencję PZSS. Aby utrzymać to pozwolenie wymagane jest też regularne uczestnictwo w zawodach (przynajmniej 4 konkurencje dla broni którą wybierzesz jako główną w swojej karierze sportowej i 2 konkurencje w ciagu roku per każdy pozostały rodzaj broni na którą masz pozwolenie sportowe (do wyboru: pistolet, karabin, broń gładkolufowa). Razem jest to 8 konkurencji rocznie w których trzeba brać udział aby móc odnowić Licencję. I tak corocznie.
Plusy:
Pewną zaletą tego pozwolenia jest możliwość przenoszenia przy sobie załadowanej broni. W wypadku pozwolenia kolekcjonerskiego, można ją mieć w kaburze, ale magazynek z amunicją musi być osobno. Co prawda nie ma faktycznego powodu by nosić przy sobie załadowaną broń i jest to w praktyce dosyć uciążliwe, ale warto o tym wiedzieć.
Minusy:
Tak jak w pozwoleniu kolekcjonerskim konieczność zdania egzaminu w celu otrzymania Patentu i Licencji. Egzamin zdaje się przed PZSS a nie przed Policją i kosztuje on 400 zł. Minusem jest też to, że przyjęło się iż ilość sztuk broni na pozwoleniu sportowym jest związana z aktywnością sportową strzelca w zawodach (a zazwyczaj początkujący strzelec sportowy ma na koncie tylko kilka pierwszych startów w zawodach), takie pozwolenie dostaje się zazwyczaj na początku tylko na 2-3 sztuki broni. Aby zwiększyć ilość na pozwoleniu (kiedy już kupi się pierwszy pistolet i karabinek i wyczerpie miejsca na pozwoleniu), trzeba ponownie wnosić podanie, i uzasadnić je kolejnymi startami – aktywnością sportową.