Jak wygląda egzamin na Patent Strzelecki


Pamiętajcie że na egzamin trzeba zabrać bezwzględnie, koniecznie, bez wyjątków:

  1. Wypełniony wniosek o nadanie patentu WRAZ Z ORZECZENIEM LEKARSKIM od lekarza SPORTOWEGO o braku przeciwwskazań do uprawiania sportów strzeleckich. To orzeczenie jest częścią wniosku, potrzebna jest pieczątka na wniosku w odpowiedniej rubryce.
  2. Dowód wpłaty/przelewu kwoty 400 zł jako opłata za przystąpienie do egzaminu na konto Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Wpłaty dokonujemy za pomocą Portalu PZSS.
  3. Dowód tożsamości.

Bez tych rzeczy potencjalny egzaminowany nie zostanie dopuszczony do egzaminu.
Chyba, że zdaje się egzamin poprawkowy, wtedy wystarczy wypełniony wniosek bez adnotacji lekarza i klubu oraz dołaczone potwierdzenie wpłaty 100 zł za egzamin poprawkowy.

Czego trzeba się nauczyć ?

Przede wszystkim UBOiA, przepisów karnych także tych z KK (wyrabianie/sprzedaż broni i posiadanie broni i amunicji bez zezwolenia) oraz obrona konieczna i stan wyższej konieczności. Rozporządzenie o przechowywaniu, przepisy i regulaminy strzeleckie (długości, ciężary języków spustowych, wielkości pudełek itp.), zasady bezpieczeństwa na strzelnicy, wzorcowy regulamin strzelnicy, podstawowe konkurencje (odległości strzelania z danego rodzaju broni itp). Wszystko można znaleźć w internecie na stronach PZSS, kancelarii sejmu, klubów strzeleckich itp.

Ważne – w pierwszych czterech pytaniach nie wolno popełnić ŻADNEGO błędu, w kolejnych 6-ciu (w sumie jest 10 pytań) wolno popełnić tylko jeden błąd. Nie zaliczysz testu, jedziesz do domu i przystępujesz do poprawki. Najwcześniej po tygodniu buląc kolejną kasę.

Trzeba kilka, kilkanaście razy przeczytać wszystkie obowiązujące przepisy. Przeczytać ze zrozumieniem, potem wywalić to wszystko co nie dotyczy sportu, bezpieczeństwa i przechowywania broni bo tego w testach nie będzie (przepisy dot. cudzoziemców, pozbawiania broni cech użytkowych itp.), następnie jeszcze kilkanaście razy przeczytać cały materiał.

Egzamin praktyczny natomiast to strzelanie wg przepisów i regulaminu egzaminu na patent – z wybranych rodzajów broni oraz znajomości obsługi i bezpiecznego posługiwania się każdym rodzajem broni na jaki zdajemy. Czyli pistolet, karabin, strzelba.

Rada praktyczna – nie bójcie się egzaminu praktycznego i przystąpcie do wszystkich trzech dyscyplin. Jeśli tylko bezpiecznie obchodzicie się z bronią, bez durnych ruchów, palucha na spuście itp. przewinień, strzelając w kierunku tarczy i w nią traficie – egzamin zdacie.

Egzaminatorzy są ludźmi, wiedzą co robią, potrafią obserwować jak ktoś się zachowuje przy kontakcie z bronią. Wiedzą też doskonale że z 99% Was tudzież Nas nigdy nie będzie olimpijczyka, a drogą broni sportowej idzie bo inaczej nie bardzo się da…

Na pewno nigdy żadnemu egzaminatorowi nie zależy na tym aby kogoś „oblać” – wręcz przeciwnie.

Tak więc nie ma się czego bać, trzeba koniecznie nauczyć się teorii, spełnić pozostałe warunki (3 miesiące w klubie, lekarz i potwierdzenie klubu) i jechać zdać.

PZSS jest teraz „skomputeryzowany” i orzeczenia o patencie po zaliczeniu egzaminu przychodzą do domu w ciągu kilku dni. Z orzeczeniem w garści trzeba już tylko pójść do klubu, wypełnić wniosek o licencję i po jej otrzymaniu „współzawodniczyć”.

I nie dajcie się naciągnąć na plastikową kartę patentu – kosztuje 60 zł i daje tyle, że fajnie wygląda. Najważniejsze jest orzeczenie – kartka A4 z pieczątką PZSS, na kartę szkoda kasy.

Powodzenia!